Embracing our Past. Engaging our Present. Defining our Future.

Ambassadors

Livestock Ambassadors

Adaline Utley
County: Hockley
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Swine
Favorite Food: Green Chilies Chicken Quesadillas

Alexandria Kalina
County: Runnels
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Beef /Cattle
Favorite Food: Fried Rice

Allie Herring
County: Robertson
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Commercial Steers
Favorite Food: Mint Chocolate Chip Ice Cream

Amanda Smee
County: Montgomery
BCSC Attended and Year Inducted- TAMU 2019
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Macaroni and Cheese

Ashtyn Kardosz
County: Gonzales
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Lambs
Favorite Food: Steak

Bailee Sanchez
County: Andrews
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty:Lamb Breeding/Showing
Favorite Food: Steak

Bethany Janner
County: Washington
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Beef and Swine
Favorite Food: Baked Potato

Brantly Hoover
County: Midland
Short Course Attended: TTU 2016
Project Specialty: Sheep, Goats, and Rabbits
Favorite Food: Ribeye Steak

Braylee Cowan
County: Fannin
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Cattle
Favorite Food: Steak

Caden Carver
County: Hale
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Beef
Favorite Food: Chicken Fajitas and Steak

Emily Dague
County: Bell
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Cattle
Favorite Food: Steak

Holt Chambers
County: Clay
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Grilled Shrimp

Hannah McCulloch
County: King
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Market Lambs
Favorite Food: Street Tacos

Kallie Childress
County: Dallam
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Swine
Favorite Food: New York Strip Steak

Kendall Bone
County: Brazos
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Sheep
Favorite Food: Sirloin Steak

Kennedy Hobbs
County: Milam
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Beef
Favorite Food: Barbequed Brisket

Kirsten Heselmeyer
County: Williamson
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Show Cattle & Williamson County Special Edition Coordinator
Favorite Food: Tacos

Kyle Coward
County: Coryell
Short Course Attended: TTU/TAMU 2019
Project Specialty: Beef
Favorite Food: Steak

Landry Davis
County: Comal
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Swine
Favorite Food: Avocado

Lucas Bradshaw
County: Randall
Short Course Attended:  TTU/WT 2016
Advocacy Academy 2017
Project Specialty: Livestock (primarily Beef Cattle & Sheep)
Favorite Food: Beef Fajitas

Cassie Brown
County: Brazos
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Beef
Favorite Food: Mac and Cheese

Clayton L. Matney
County: Wilson
Short Course Attended: TAMU 2017
Project Specialty: Sheep
Favorite Food: Steak

Cooper Ford
County: Hidalgo
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Swine/Steers
Favorite Food: Pancakes

Jack Weston Bishop
County: Fort Bend
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Swine
Favorite Food: Steak

Jentri Jackson
County: Wood
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Blue Bell Ice Cream

Kate Kibby
County: Bastrop
Short Course Attended: TAMN 2017
Project Specialty: Beef
Favorite Food: Medium-Rare Ribeye

Kaylyn Shallene
County: Wise
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Beef
Favorite Food: Steak

Keene Kreusler
County: Comal
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Swine
Favorite Food: Fried Shrimp

 

Kinsey Gardner
County: Coryell
Short Course Attended: TAMUK 2019
Project Specialty: Swine
Favorite Food: Steak

Kyle Vahlenkamp
County: Runnels
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Sheep and Goat
Favorite Food: Steak

Emma Hurst
County: Madison
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Sheep
Favorite Food: Steak

Shelby Annen
County: Castro
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Cattle
Favorite Food: Steak

Lane Hillert
County: Brazos
Short Course Attended:TTU/WT 2019
Project Specialty: Beef
Favorite Food: Porterhouse Steak

Madison Colvin
County: Brazos
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Swine and Livestock Judging
Favorite Food: Bacon

Madylin Moczygemba
County: Karnes
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Sheep
Favorite Food: Crispy Chicken Salad

Makayla Waiser
County: Kerr
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Goats
Favorite Food: Cherries

Matthew Self
County: Nacogdoches
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Goats
Favorite Food: Fried Chicken

Macie McCollum
County: Wise
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Chocolate Hummus

Mallory Randig
County: Williamson
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Swine
Favorite Food: Tacos

Madilynn Caperton
County: Madison
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Lambs and Goats
Favorite Food: Crawfish

Miranda Skaggs
County: Brazos
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Heifers, Steers, and Barrows
Favorite Food: Blue Bell Ice Cream

Molly Johnson
County: Castro
Short Course Attended: TTU/WT 2017
Project Specialty: Cattle
Favorite Food: Shrimp

Nathan Barrett
County: Leon
Short Course Attended: TAMU 2017
Project Specialty: Beef
Favorite Food: Beef Spaghetti

Reuben Stecher
County: Kaufman
Short Course Attended: TTU/WT 2017
Project Specialty: Goats
Favorite Food: Steak

Rowdy E. Sandoval
County: Hidalgo
Short Course Attended: TAMUK 2019
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Steak

Samantha Raney
County: Glasscock
Short Course Attended: TTU/WT 2016
Project Specialty: Sheep & Goats
Favorite Food: Guacamole

Savay Sexton
County: Gonzales
Short Course Attended: TAMUK 2019
Project Specialty: Beef
Favorite Food: My mom’s homemade pies

Sunny Cowley
County: Randall
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Goats
Favorite Food: Steak

Taylor O’Brien
County: San Patricio
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Market Lambs and Goats
Favorite Food: Sushi

Trinity O’Brien
County: San Patricio
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Sheep & Goats
Favorite Food: Pasta

Trey Bradley Hoffmann
County: Comal
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Lambs, Goats and Steers
Favorite Food: Steak

Zachary Hoelscher
County: McLennan
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Beef Cattle and Leadership
Favorite Food: Hawaiian Pizza

Zane Wanjura 
County: Colorado
Short Course Attended: TTU/WT 2017
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Steak and Baked Potatoes

Alex Smith
County: Hemphill
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Market Goats
Favorite Food: Beef Fajitas

Abby Burkham
County: Brazos
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Goats and Sheep
Favorite Food: Sushi

Ashley Stoddard
County: Brazoria
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Heifers, Steers, Goats, and Pigs
Favorite Food: Italian Food

Avery Flanagan
County: Runnels
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Sheep
Favorite Food: Pizza

Carson White
County: Refugio
Short Course Attended: TAMUK 2019
Project Specialty: Swine
Favorite Food: Steak

Cole Sullivan
County: Trinity
Short Course Attended: TAMUK 2019
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Steak

Cortney Thurman
County: Brazos
Short Course Attended: TTU 2019
Project Specialty: Goats
Favorite Food: Queso

Dalton Mckee
County: Coming Soon
Short Course Attended: Coming Soon
Project Specialty: Coming Soon
Favorite Food: Coming Soon

Danae Lesner
County: Montgomery
Short Course Attended: TAMUK 2019
Project Specialty: Sheep
Favorite Food: Ice Cream

Emerald Salinas
County: Hidalgo
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Swine
Favorite Food: Pasta

Graci Phillips
County: Llano
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Lambs/Barrel Racing
Favorite Food: Spaghetti and Meatballs

Luke Read
County: Bell
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Sheep and Goats
Favorite Food: Calamari

Joseph Nino
County: Hays
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Cattle
Favorite Food: Pizza

Kaitlynn Hughes
County: Hunt
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Swine and Beef
Favorite Food: Steak

Kaylee Mcinvale
County: Floyd
Short Course Attended: TAMUK 2019
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Pasta dishes

Kelli Ressmann
County: Refugio
Short Course Attended: TAMUK 2019
Project Specialty: Swine
Favorite Food: Baked Potato Soup

Kennedy Wood
County: Hockley
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Swine and Meat Judging
Favorite Food: Torchys Queso

Maci Wisdom
County: Coming Soon
Short Course Attended: Coming Soon
Project Specialty: Coming Soon
Favorite Food: Coming Soon

Colter Pohlman
County: Deaf Smith
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Beef Breeding Heifers
Favorite Food: Steak

Cutter Pohlman
County: Deaf Smith
Short Course Attended: Beef Breeding Heifers/WT 2018
Project Specialty: SSSSSSSSS
Favorite Food: Prime Rib

Ramzey Zimmerman
County: Coming Soon
Short Course Attended: Coming Soon
Project Specialty: Coming Soon
Favorite Food: Coming Soon

Reed Thorn
County: Smith
Short Course Attended: TAMU 2018/Advocacy 2019
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Vanilla Milkshake

Robert Stavinoha
County: Colorado
Short Course Attended: TAMU 2018
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Pizza

Sarah Beth Brittain
County: Rusk
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Ribeye Steak

Tanner Owen
County: Randall
Short Course Attended: WTAMU 2019
Project Specialty: Sheep and Pigs
Favorite Food: Ribeye Steak

Caitlyn Upham
County: Kendall
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Lambs and Goats
Favorite Food: Strawberries

Collin Welper
County: Lubbock
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Steak

Dalton McKee
County: Rusk
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Steak

Jaxson Zimmerman
County: Robertson
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Sheep
Favorite Food: Fried Venison

Jenna Coward
County: Coryell
Short Course Attended: TTU/WT 2019
Project Specialty: Beef
Favorite Food: Steak

Juna Glasscock
County: Coming Soon
Short Course Attended: Coming Soon
Project Specialty: Coming Soon
Favorite Food: Coming Soon

Kennedy Marshall
County: Angelina
Short Course Attended: TAMU 20197
Project Specialty: Market Steers
Favorite Food: Crawfish

Kirstin Brady
County: Dimmit
Short Course Attended: TAMUK 2019
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Shrimp Alfredo

Makenzie Thames
County: Colorado
Short Course Attended: TAMUK 2019
Project Specialty: Heifers and Goats
Favorite Food: Whataburger and Gumbo

Reese Richardson
County: Nueces
Short Course Attended: TTU/WT 2017
Project Specialty: Sheep and Leadership
Favorite Food: Pancakes

Reagan Emmons
County: Freestone
Short Course Attended: TAMU 2019
Project Specialty: Beef Cattle
Favorite Food: Nutela Sandwich

Victoria Benavides
County: Webb
Short Course Attended: TTU/WT 2018
Project Specialty: Heifers and Steers
Favorite Food: Beef

Trey Corn
County: Coming Soon
Short Course Attended: Coming Soon
Project Specialty: Coming Soon
Favorite Food: Coming Soon

Equine Ambassadors

Abigail Taylor
County: Collin
Inducted in: 2019
Project Specialty: Horse
Favorite Food: Homemade Beef Tacos

Celese Cranney
County: Robertson
Inducted in: 2019
Project Specialty: Horse
Favorite Food: Tacos

Claire Danielle Lee
County: Hidalgo
Inducted in: 2019
Project Specialty: Horse- Speed Events

J’Cee Faith Petty
County: Oldham
Inducted in: 2017
Project Specialty: Horse
Favorite Food: Steak

LaKayla Phillips
County: Hunt
Inducted in: 2017
Project Specialty: Horse
Favorite Food: Sushi

Rylee King
County: Nueces
Inducted in: 2017
Project Specialty: Horse
Favorite Food: Chicken Fettuccine Alfredo

Sydnie King
County: Nueces
Inducted in: 2019
Project Specialty: Horse
Favorite Food: Grilled Salmon

Teghan Brooks
County: Lubbock
Inducted in: 2018
Project Specialty: horse
Favorite Food: Chips & Salsa

Rylie Cravens
County: Pecos
Inducted in: 2019
Project Specialty: Horse Project
Favorite Food: Steak

Peter Skrivanek
County: Comal
Inducted in: 2016
Project Specialty: Equine
Favorite Food: Steak

Tessa Trembeck
County: Coming Soon
Inducted in: Coming Soon
Project Specialty: Coming Soon
Favorite Food: Coming Soon

Reagan Hoelscher
County: Nueces
Inducted in: 2017
Project Specialty: Horse
Favorite Food: Mac and Cheese

Rachel Wynans
County: Washington
Inducted in: 2019
Project Specialty: Horse
Favorite Food: Tacos

Kate McNeill
County: Atascosa
Inducted in: 2019
Project Specialty: Horse
Favorite Food: Steak